Dôležité bezpečnostné prvky auta, ktoré by ste nemali prehliadať

by spravca

Či už kupujete nové auto, ojazdené auto alebo si ho prenajímate z autopožičovňe, je dôležité stráviť nejaký čas kontrolou bezpečnostných prvkov.

V záujme zachrániť čo najviac ľudských životov začali výrobcovia vyrábať bezpečnostné opatrenia ako prevenciu proti smrteľným úrazom pri nehodách.

Rok čo rok zbytočne vyhasne na Slovensku niekoľko stoviek ľudských životov pri dopravných nehodách. Pri mnohých by to tak vôbec nemuselo byť, keby ľudia dbali viac na svoju bezpečnosť. Oboznámte sa preto s nasledovnými dôležitými bezpečnostnými prvkami auta. Poznáte všetky?

Pásy

Patria medzi najstaršie bezpečnostné prvky v autách. Sú navrhnuté tak, aby vás udržali pri náraze vo vozidle a znížili riziko nárazu na volant, palubnú dosku alebo o predné sklo.

Air bagy

V závislosti od rýchlosti a sily nárazu sa nafúknu predné air bagy, aby vás chránili podobne ako pásy pred nárazom na palubnú dosku, volant alebo predné sklo. Dnes už sú bežné aj bočné air bagy, ktoré vás chránia pred nárazmi z boku a nárazmi do dverí.

Ochrana pred poranením hlavy

Spočíva v pene alebo inom materiály, ktorý je schopný absorbovať energiu pri nárazoch. Bežne nie je vidieť v interiéry a nachádza sa pod výbavou a doplnkami auta.

Iným typom bezpečnosti a ochrany hlavy je istenie hlavy v sedadlách, ktoré bránia prudkým a náhlym pohybom, čím znižujú riziko poranenia krku.

Váha

Nedá sa povedať, že je to priamo bezpečnostný prvok, ale pri testoch sa zistilo, že vozidlá s väčšou váhou pri tých istých bezpečnostných prvkoch poskytujú lepšiu ochranu. Čo dáva zmysel, keďže pevnejšie telesá ľahšie zdemolujú tie ľahšie. To môže byť užitočné najmä ak si chcete využiť prenájom auta na niekoľko dní a cestujete na miesta, kde je väčší výskyt nehôd.

Brzdový asistent

Jeho úlohou je znížiť brzdnú dráhu v kritických situáciách. Ide o to, že ľudia môžu rýchlo reagovať, otázne je, či dokážu pri rýchlych reakciách dostatočne silno stlačiť brzdový pedál.

BAS (Break assistant system) je brzdový asistent, ktorého úlohou je jediné: znížiť brzdnú dráhu v kritických situáciách. Ľudia väčšinou reagujú dosť rýchlo. Jediný problém je to, že nemusia brzdový pedál stlačiť dosť silno, následkom čoho sa predĺži brzdná dráha. Keďže bežne vodiči brzdia pomaly, brzdový asistent funguje tak, že vždy keď vodič rýchlo stúpi na pedál, asistent to zaregistruje a dotlačí brzdový pedál.

Článok pre vás pripravili špecialisti na prenájom áut z rai.sk.

You may also like