Čo spôsobuje opotrebovanie pneumatík?

by spravca

Zimné obdobie je pomaly ale isto tu, a s ním prichádza aj povinnosť prezutia zimných pneumatík. Ak boli vaše gumy celú jar a leto odložené v garáži, mohlo dôjsť ku ich poškodeniu.
V nasledujúcich riadkoch sa dozviete aj to, ako rýchlo a spoľahlivo odhaliť prípadné opotrebenie a pomôžeme vám, aby boli vaše zimné pneumatiky čo možno najbezpečnejšie.

Technické určenie opotrebenia

Technicky sa opotrebovanie pneumatík určuje podľa indikátora opotrebenia, tzv. TWI, čo v angličtine znamená Tread Wear Indicator. Ak poznáte tento indikátor, môžete opotrebovanie pneumatiky veľmi jednoducho rozoznať.

Kde nájdete TWI?

TWI nájdete na pneumatikách v podobe malých mostíkov, ktoré sú rovnomerne rozmiestnené po obvode pneumatiky na behúni. Ku každému mostíku smeruje malá šípka – trojuholník – aby ste ho našli jednoduchšie. Ak je mostík v úrovni dezénu, viete, že je najvyšší čas na výmenu pneumatík.

Nesprávny tlak

Ak vaše pneumatiky nemajú správnu hodnotu tlaku, strácajú na efektivite a samotná guma sa ničí rýchlejšie, ako za iných okolností. Vždy by ste teda mali dodržiavať hodnoty tlaku predpísané výrobcom.
Prehustené alebo podhustené pneumatiky majú tendenciu rovnomerného opotrebenia v strednej časti behúňa po obvode (prehustenie), alebo na krajoch behúňa (podhustenie).

Prečo je dôležitá správna geometria?

Ak sa aj na novom aute, resp. na aute s novými pneumatikami rýchlo derie dezén na jednej strane behúňa, v servise vám odporučia vyváženie. Môže totiž ísť o zbiehavosť alebo rozbiehavosť kolies.

Rozhodená geometria kolies má za následok, okrem opotrebovania pneumatík, aj vyššiu spotrebu paliva. Opotrebenie behúňa ukazuje miesto dotyku pneumatiky s povrchom, po ktorom jazdíte. Ak je toto opotrebenie len na istom mieste po celom obvode, logicky využívate menšiu dotykovú plochu, najmä pri rýchlejšej jazde, kedy je pneumatika vplyvom rotácie mierne zdeformovaná.

Ak sú však vaše zimné pneumatiky nespôsobilé na využívanie v cestnej premávke, odporúčame kúpu nových. Nezáleží na tom, či máte puklice alebo hliníkové disky, na trhu nájdete kvalitné a lacné pneumatiky.

You may also like