Čo je najdôležitejšie pri výbere strešného boxu

Čo je najdôležitejšie pri výbere strešného boxu

by spravca

Mnohí dovolenkári tesne pred dovolenkou zistia, že sa nedokážu zbaliť do kufra vozidla. Nastáva chaotické hľadanie riešenia, ktoré končí kúpou strešného boxu. Pozor na to, aby ste v zhone nekúpili nevyhovujúci box. Čo je počas výberu boxu smerodajné?

Veľkosť boxu

Na zimnú dovolenku ľudia kupujú iný box ako na letnú. V zime je možné v boxe previesť lyže či snowboardy. Preto sú vhodnejšie boxy dlhšie. Na dovolenku v lete môžete kúpiť box vyšší a kratší. Ak si vyberiete strešný box menších rozmerov, na nosič na streche môžete pripevniť bicykel alebo paddleboard. Nikdy nekupujte box príliš veľký, pretože by vám mohol prekážať vo výhľade.

Nosnosť boxu

Niektoré lacnejšie verzie boxov môžu mať nižšiu nosnosť, a preto si overte, koľko unesú. Okrem nosnosti boxu si overte hmotnostný index pneumatík a nosnosť strechy. Obrovský náklad nemusia vydržať ani nové pneumatiky Kormoran. Najväčšie boxy unesú až 75 kg nákladu.

Upevnenie boxu

Box sa pripevňuje na strešný nosič. Strešné boxy nižšej triedy sa na nosič uchytia pomocou U drážok. Rýchlejšiu montáž umožňujú boxy s T drážkami alebo samoupínacím čeľustným systémom.

Dizajn boxu

Keď má box aerodynamický tvar, nevplýva toľko na spotrebu paliva. Avšak ani s prémiovým boxom nesmiete jazdiť rýchlejšie ako 130 km/h. Pri vysokej rýchlosti sa zvyšuje spotreba, ničia sa letné pneumatiky a môže sa stať, že nedokážete vozidlo ovládať v zákrute.

Materiál boxu

Lacnejšie boxy sa vyrábajú z polyueratánu a polystyrénu. Ide o materiály, ktoré nie sú veľmi odolné. Môžu sa zničiť pri buchnutí i vplyvom UV žiarenia. Najviac vydržia strešné boxy vyrobené z ABS plastu. Ak majú povrch upravený proti UV žiareniu, sú takmer nezničiteľné.

Otváranie boxu

Otváranie boxu nemá vplyv na kvalitu, ale ovplyvňuje komfort pri vkladaní a vykladaní kufrov. Niektoré boxy sa otvárajú len do strany a iné z prednej alebo zadnej časti. Najviac pohodlné a praktické je, keď je box možné otvoriť z oboch strán a zamknúť ho na centrálny zámok.

 

You may also like