Bilbao: raj cestovateľov a futbalu zasnúbené mesto

by spravca

Keď sa povie španielsky futbal, 90% ľudí povie Barcelona alebo Real Madrid. Nájdu sa takí, čo spomenú Atlético Madrid alebo Sevillu, ale tam to väčšinou končí. Tento text ale nebude ani o katalánskom gigantovi a ani o veľkokluboch z hlavného mesta. O španielskom futbale (a nielen o ňom) ale bude. Poďme sa pristaviť pri Athletic Club Bilbao, klube, ktorý je symbolom Baskicka, jeden z najsilnejších autónomnych oblastí v španielskom kráľovstve.

Často sme svedkami toho, ako sa Barcelona a Katalánsko snaží odpojiť od Španielska, ale málokto už vie, že podobná situácia je aj v Baskicku, kde je jedným z centier Bilbao. Baskovia sú hrdí na svoj pôvod a možno vás prekvapí, že futbalový klub z tohto mesta dbá na to, kto zaň nastupuje. Dlho, naozaj dlho fungovalo nepísané pravidlo, že v prvom tíme Los Leones mohli nastupovať iba hráči, ktorí mali baskický pôvod alebo prinajmenšom baskické korene. Jednoducho, mohli by ste byť maximálne dokonalý futbalista, ale ak nič nemáte s Baskickom, za Athletic si nezahráte. O to zaujímavejšie je, že klub sa nevolá Atlético, ale Athletic, pretože ho svojho času založili študenti, ktorí pochádzali z Anglicka. Preto koniec koncov tento britský názov, ktorý v priebehu rokov zľudovel.

Bilbao je celkovo krásne mesto, aj čo sa turistického záujmu týka. Baskicko je oblasť, kde je nádherná príroda a kde sa stretávajú viaceré kultúry, pričom historické pamiatky, ktoré sa tu na severe španielskeho kráľovstva nachádzajú, lákajú ľudí už dlhé dekády. Katedrály, kostoly či múzeá, to je to, čo by mal navštvítiť každý človek, ktorý do Bilbaa príde. A v neposlednom rade štadión San Mamés, kde je Athletic Bilbao doma a SM patrí medzi najkrajšie štadióny v celom Španielsku. Vlastne, nielen v Španielsku, ale aj v Európe, pretože sa jedná o naozaj moderný stánok.

Okrem Bilbaa drží baskickú zástavu v najvyššej španielskej lige aj Real Sociedad San Sebastián, ale predsa len, Athletic je o niečo populárnejší, pretože vyryl brázdu aj počas viacerých sezón v Európskej lige. Tento klub pricestoval v roku 2015 aj na Slovensku, keď v štvrtom predkole Európskej ligy nastupoval proti MŠK Žilina. Slovenský klub hral nad svoje pomery, doma vyhral 3:2, v Španielsku prehral 0:1 a nakoniec nepostúpil. Za Žilinu vtedy hrával ešte aj Milan Škriniar. Athletic hrá svoje zápasy na krásnom modernom štadióne San Mamés, ktorý mu môžu závidieť aj bohaté kluby ako Barcelona a Real Madrid. Predsa len, Camp Nou aj Santiago Bernabeu už potrebujú rekonštrukcie a majú niekoľko desaťročí.

Athletic Bilbao nepatrí medzi favoritov na titul, ale športové tipy na tento klub, predovšetkým v domácom prostredí, bývajú dobrou voľbou, pretože na San Mamés vedia body stratiť doslova všetci. Athletic hrá doma nebezpečne, nepríjemne a zaskočí kohokoľvek, vonku je to už o niečo horšie, preto zväčšia bojuje o miesta v strede tabuľky. Nie je to ale tak dávno, čo klub vyhral španielsky superpohár, a teda nemôžeme hovoriť o tom, že by Bilbao bolo neúspešné. To by sme si ani nedovolili. Práve naopak, jedná sa o jeden z najviac rešpektovaných klubov v celom Španielsku. Aj čo sa historického pohľadu na vec týka.

Bilbao nie je veľké mesto, má 350 tisíc obyvateľov, ale keď rátame celú aglomeráciu, celkový počet ľudí v spádových oblastiach atakuje 950 tisíc priaznivcov. Ako spomíname vyššie, Baskicko, a hlavne Bilbao, je oblasťou, kde si takpovediac každý príde na svoje. Určite netreba opomenúť ani kultúrne podujatia, rôzne festivaly či fiesty, ktoré sú pre Španielov tradičnými.

Tento klub je pekným príkladom regionálnej hrdosti a toho, že na tradície sa stále dbá, i keď musíme uznať, že keby bol Athletic príchodu hráčom z rôznych kútov sveta o niečo otvorenejší, ktovie, mohol na tom byť, minimálne, čo sa výsledkov týka, inak. Avšak, práve táto filozofia je jedným z dôvodov, prečo má Bilbao taký rešpekt. A netreba zabúdať na to, že Athletic má vynikajúcu klubovú akadémiu, z ktorej každoročne do prvého mužstva prenikne niekoľko talentovaných a nadaných mladíkov. Athletic ide vlastnou svojskou cestou a dokazuje, že aj v 21.storočí sa futbal dá robiť inak.

 

You may also like