Chrániče matraca a toppery sa vyplatia

Chrániče matraca a toppery sa vyplatia

by spravca

Zdravý spánok sa odvíja od mnohých aspektov, ale jedným z tých najdôležitejších je výber matraca. Dobre zvolený matrac priaznivo ovplyvní kvalitu aj dĺžku nášho spánku, postará sa o to, aby sme sa budili odpočinutí, ale tiež bez bolesti chrbta, nôh či hlavy. Kvalitný matrac však niečo stojí a určite sa oplatí ho chrániť. K tomu sú vhodné chrániče matraca a toppery.

Matrac nie je naveky. Podľa odborníkov je životnosť aj u tých najdrahších a najkvalitnejších matracov 7 rokov. Potom by sme ich mali či už z hygienických dôvodov, alebo kvôli strate pôvodných vlastností, vymeniť za nové. Aby nám však matrac vydržal aspoň 7 rokov, musíme ho chrániť pred ušpinením. Aké máme možnosti?

Matrace s vyprateľným poťahom sú určite praktickejšie

Matrac, u ktorého nejde zložiť poťah, aby sme ho mohli vyprať, je určite menej praktickým a častejšie sa nám stane, že sa zašpiní, či sa stane zdrojom roztočov, ktoré nie sú priaznivé pre naše zdravie. Predovšetkým u alergikov môžu spôsobovať veľké problémy. Vždy je teda lepšie vybrať si matrac s prateľným poťahom. Ako prať poťah na matrac? V tom vám najlepšie poradia odborníci. Obvykle si však vystačíte s bežnou automatickou práčkou.

Chráňte matrace za pomoci chráničov

Modernou vymoženosťou chrániacou naše matrace pre ušpinením sú chrániče matraca a toppery. Chrániče matracov vedia zabrániť problematickým škvrnám od potu, ktoré matrac často nevyprateľné znečistia. A komu by sa chcelo spať na matraci plnom fľakov?

Ešte problematickejšie môžu byť situácie, kedy v posteli niečo vylejeme, alebo ho ušpiníme kvôli konkrétnym indispozíciám. Typické môže byť zašpinenie behom menštruácie, močom u detí, ale aj u ľudí s inkontinenciou, pri partnerským súžití, ale aj rôznych ochoreniach. V prípade, kedy ušpinenie hrozí vo väčšom rozsahu, je vhodné na chránič matraca použiť ešte vodoodpudivú ochrannú plachtu. Tá sa hodí pri silnej inkontinencii, u detí trpiacich nočným pomočovaním, ale taktiež u tehotných žien pred pôrodom, kedy hrozí nočné odtečenie plodovej vody.

Toppery dokážu ešte viac

Obľúbenými pomocníkmi sú toppery. Ich funkcia totiž nie je len ochranná. Pomáhajú tiež v situáciách, kedy nám matrac 100% nevyhovuje a chceme vylepšiť jeho vlastnosti. Toppery to dokážu. Ide o vrchnú podložku na matrac, podobne ako u chrániča, ktorá sa dá pripevniť na matrac obvykle pomocou pružných elastických pásikov.

Dobre zvolený topper dokáže ovplyvniť náš spánkový komfort, zmeniť tvrdosť podložky aj tepelný komfort. Obvykle ide o 5 cm vysokú podložku na matrac, takže nedochádza k nadmernému navýšeniu výšky. Lacnejšie toppery sa vyrábajú z PUR peny. Tie najkomfortnejšie z pamäťovej peny, ktorá reaguje na teplo a vie sa prispôsobiť potrebám nášho tela. Aj bežný matrac vie viac priblížiť anatomickému. Súčasne toppery výrazne predlžujú životnosť matraca.

You may also like