7 návykov pre lepší spánok

7 návykov pre lepší spánok

by spravca

Dobrý spánok nie je náhoda. Ľudia, ktorí dobre spia majú isté návyky prispievajúce ku kvalite spánku. Ak zle spíte, s najväčšou pravdepodobnosťou robíte počas dňa a pred spaním veci, ktoré spánok narúšajú. Osvojte si 7 návykov pre lepší spánok a ráno sa budete cítiť ako znovuzrodení.

1. Doprajte si len to najlepšie

Nešetrite na tom, kde a na čom spíte. Kúpte kvalitné zatemňovacie závesy alebo rolety. Investujte do čističky vzduchu. Matrace vyberte podľa vášho zdravotného stavu. Ak máte pohybové problémy, kúpte ortopedické matrace. Pre alergikov sú určené hypoalergénne matrace. K matracu dokúpte kompatibilné rošty na posteľ. Myslite aj na vankúše a paplóny z nedráždivých materiálov.

2. Dodržujte spánkový rytmus

Ľudia, ktorí chodia spať a vstávajú v rovnaký čas, majú lepší spánok. Dokonca aj cez víkend by ste nemali ponocovať. Vďaka inteligentným hodinkám dokážete sledovať, kedy je váš spánok v REM fáze a podľa toho určiť ideálny čas na spánok i prebúdzanie.

3. Pre spaním nepracujte

Pred spaním si doprajte relax a v žiadnom prípade nepracujte. Pripravte mozog na spánok pri príjemných činnostiach. Pozor na modré svetlo z mobilných telefónov a z televízora. Modré svetlo sa dá tlmiť filtrami, okuliarmi alebo aplikáciami.

4. Vyhnite týmto nápojom a jedlám

Aspoň 3 hodiny pred spaním nepite kávu a kofeínové nápoje. Vyhnite sa v tomto časovom horizonte aj ťažkým jedlám. Počas spánku bude žalúdok rozdráždený aj z korenistých a aromatických potravín. Metabolizmus bude pracovať a vy sa ráno prebudíte unavení.

5. Na alkohol zabudnite

Dať si pohárik pred spánkom nie je dobrý nápad. Môže sa vám síce zdať, že rýchlejšie zaspíte, ale kvalita spánku bude o ničom. Alkohol bráni tvorbe melatonínu, ktorý je pre oddych potrebný.

6. Cez deň buďte aktívni

Počas dňa buďte aktívni a oddych nechajte na večer. Vyspávanie počas dňa je zabijakom spánku počas noci. Ak ste veľmi unavení, zdriemnite si maximálne na 20 až 30 minút. S aktivitami to nepreháňajte dve hodiny pred spaním. Cvičenie si radšej doprajte cez deň.

7. Skúste výživové doplnky

Ak máte so spaním dlhodobo problém, skúste užívať doplnky stravy. Ide o vitamíny, ktoré obsahujú melatonín a magnézium. Niektorým ľuďom pomáha aromaterapia. Esenciálne oleje ako levanduľa alebo harmanček uvoľňujú myseľ a pomáhajú bojovať so stresom.

Na záver

Esenciálne oleje sú stále populárnejším prostriedkom na podporu relaxácie a zlepšenie kvality spánku. Medzi nich patrí aj značka doTERRA, ktorá ponúka širokú škálu čistých a vysoko koncentrovaných olejov. V súvislosti s návykmi pre lepší spánok mnohí odporúčajú difúzovanie určitých esenciálnych olejov pred spaním. Levanduľový olej je známy svojimi relaxačnými vlastnosťami a môže pomôcť upokojiť myseľ po dlhom dni. Rímsky kamilkový olej môže zasa podporiť hlbší a kvalitnejší spánok. Na uvoľnenie napätých svalov a zlepšenie celkového pocitu pokoja môže byť účinný olej z frankincense. Vždy je však dôležité používať esenciálne oleje zodpovedne a dodržiavať odporúčané dávkovanie. Začlenením doTERRA esenciálne oleje do večerných rituálov môžete pridať ďalšiu úroveň relaxácie k vašim návykom pre lepší spánok.

 

 

You may also like