6 úžasných európskych ciest, ktoré by ste mali aspoň raz prejsť

by spravca

rai_clanok_2Považujete auto len za vynález, ktorý vás dostane z bodu A do bodu B? Tak to je škoda, pretože tak prichádzate o možnosť len tak si niekam vyraziť. A nemusí to byť len na nejaké miesto. Niekedy cesta samotná môže priniesť väčšie potešenie. Hlavne ak idete po cestách, ktoré majú samy o sebe svoje vlastné čaro. Stačí zobrať svoje vlastné auto alebo navštíviť autopožičovňu. Potom už len nasadnúť a vyraziť.

Transfagarasan v Rumunsku

Druhá najvyššia cesta v Rumunsku, ktorá je až 2034 metrov nad morom. Má 90 kilometrov plných zákrut, otočiek a strmých ciest. Ale jazdiť cez tunely pokryté vodopádmi, vychutnať si výhľady a jazdiť po netypickom cestnom dizajne robí z tejto diaľnice veľký pôžitok nielen pre autičkárov. Ak máte radšej jazdu po menej preplnenej ceste, odporúčame sem jazdiť začiatkom júna alebo v októbri. Prípadne počas sezóny skoro ráno, kedy si zároveň môžete vychutnať východ slnka.

Grossglockner v Rakúskych Alpách

Táto cesta je najvyššie položeným horským priesmykom v Rakúsku a zároveň jednou z najbohatšou na prírodné krásy v celej Európe. Podobne ako Transfagarasan v Rumunsku, aj tu by ste si mali privstať, ak chcete mať celú cestu len pre seba a nebyť otravovaný nevychovanými vodičmi.

Horský priesmyk Furka vo Švajčiarskych Alpách

Tento priesmyk preslávila naháňačka vo filme James Bond Goldfinger. Jazdu si môžete užiť v maximálnej nadmorskej výške 2429 metrov.

Atlantická cesta v Nórsku

Keď sa povie cesta, často si ľudia predstavia priamu cestu s niekoľkými zákrutami. No táto 8,3 kilometrová cesta nie je vôbec klasickou. Keďže Nórsko je krajina plná fjordov a ostrovov, tento fakt sa rozhodli využiť aj stavitelia. Tak vznikla kľukatá cesta s vyvýšeniami a prudkým klesaním ktorá vás prevedie po výbežkoch a ostrovoch v severnejšej časti Nórska.

Amalfínske pobrežie v Taliansku

Južne od mesta Pompeje sa rozprestiera Amalfínske pobrežie, ktoré je od roku 1997 súčasťou zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Je kombináciou pobrežných vrchov, ktoré prechádzajú do mora. Zajazdiť si tak môžete pri skalných útesoch, malebných mestečkách a bujných lesoch.

Napoleonova cesta vo Francúzsku

Táto cesta bola otvorená v roku 1932 a nasleduje cestu cisára Napoleona, keď sa vylodil na Francúzskom pobreží po 10 mesačnom exile na ostrove Elba. Samotná cesta začína v mestečku Grasse a pokračuje až do mesta Grenoblee. Na rozdiel od iných horských priesmykov, táto cesta je viac navrhnutá pre rýchlosť, takže sem môžete zájsť aj s výkonnejším autom a vyskúšať, čo z neho dostanete. Spolu s úžasnou prírodnou scenériou v kombinácii s historickým podtextom bude táto jazda skvelým zážitkom do vašej zbierky životných skúseností.

 

Článok pre vás pripravili špecialisti na prenájom áut z www.rai.sk. Ich autopožičovňu nájdete v Bratislave, Žiline, Poprade, Banskej Bystrici a Košiciach.

 

You may also like